Jak czytać składy kosmetyków?

Kupowanie kosmetyków to nie taka prosta sprawa! Kiedy wchodzi się do drogerii lub apteki warto spojrzeć na skład, tak aby idealnie dobrać kosmetyk do własnych potrzeb.

INCI, czyli skład

Wszystkie kosmetyki, które są dopuszczone legalnie na rynek, powinny mieć skład zapisany w formacie INCI.  Nie ma więc znaczenia, czy spojrzymy na kosmetyki marki Estee Lauder, czy na jakiekolwiek inne – INCI musi się na nich znajdować.

Ten system pozwala konsumentowi zrozumieć, co dokładnie znajduje się w składzie. Chociaż wielu producentów kosmetyków deklaruje na opakowaniu, że w produkcie znajdują się różne substancje aktywne, to często zapoznanie się z INCI daje nam do zrozumienia, że są one na szarym końcu listy.

Skład w formacie INCI daje nam wyobrażenie o tym, ile danego składnika jest w produkcie. Im wyżej w składzie znajduje się dana substancja, tym więcej jej jest.

Niebezpieczne składniki

Luksusowe kosmetyki Estee Lauder opierają się na bezpiecznych składnikach, ale nie zawsze tak jest. Często tanie, drogeryjne kremy są nafaszerowane substancjami, które mogą powodować alergię. Takimi substancjami są m.in.: olej mineralny (mineral oil) , składniki zapachowe, środki konserwujące i agresywne substancje myjące (np. SLS).