Stopy i ich pielęgnacja – co warto wiedzieć?

Utrzymanie gładkich i miękkich stóp to nie lada wyzwanie! Skóra stóp ulega szybkiemu zrogowaceniu i pękaniu, przez co może powodować dyskomfort podczas chodzenia. Ponadto skóra na stopach jest bardzo wymagająca, ponieważ jest pozbawiona gruczołów łojowych i łatwo ulega przesuszeniu. Dlatego o pielęgnacji warto pamiętać nie tylko w okresie letnim, kiedy stopy są eksponowane, ale i przez cały rok. Odpowiednia, całoroczna pielęgnacja jest bardzo ważna, aby utrzymać dobry stan skóry. Warto zatem sukcesywnie stosować maski na stopy i peeling.

O czym warto pamiętać podczas pielęgnacji stóp?

Podczas pielęgnacji skóry stóp należy pamiętać, że skóra jest wyjątkowo wymagająca i należy stosować starannie peeling do stóp i przynajmniej raz na tydzień maseczki na stopy. Dlaczego? Ponieważ, jak już wspomniano, skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych, przez co ulega nadmiernemu wysuszeniu. Naskórek wówczas pęka, a na wilgotnej skórze może się po prostu rozwinąć grzybica. Pielęgnacja skóry stóp powinna zatem odbywać się w sposób systematyczne i dokładny.

peeling do stóp

Jaki jest największy błąd podczas pielęgnacji skóry stóp?

Największych grzechem podczas pielęgnacji stóp jest to, że próby pielęgnacji podejmowane są zbyt późno. Mianowicie dopiero wtedy, gdy skóra jest już mocno przesuszona i popęka. Wówczas przywrócenie odpowiedniego stanu skóry stóp jest czasochłonne i wymaga cierpliwości. Ważne jest więc, aby skórę pielęgnować codziennie, a nie tylko w okresie letnim.

Prawidłowa pielęgnacja powinna zacząć się od starannego mycia. Warto podkreślić, że skóra stóp nie lubi zbyt ciepłej wody – powoduje ona bowiem nadmierne przesuszenie. Następnie stopy powinny być dokładnie osuszone, aby nie powodowały środowiska sprzyjającego rozwoju grzybicy. Również regularne stosowanie kosmetyków takich jak maski i peelingi kojąco wpłyną na skórę, nawilżą i zmiękczą. Warto podkreślić, że skóra stóp jest tak samo ważna jak skóra twarzy – dlatego też, również powinna być opatrzona codzienną i dokładną pielęgnacją.