Czym charakteryzują się kosmetyki dla dzieci?

Kosmetyki dla dzieci muszą spełniać długą listę oczekiwań, by mogły być z powodzeniem wykorzystywane w pielęgnacji delikatnej skóry. Z tego powodu są to produkty, które charakteryzują się określonym pakietem cech. To właśnie dzięki nim można stosować je bez obaw już od pierwszych dni życia aż do trzeciego roku życia.

Bez alergenów, barwników i dodatków zapachowych

kosmetyki dla dzieci - krem ochronny

Kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci powinny mieć skład wolny od substancji, które mogłyby wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne. Małe dzieci są szczególnie wrażliwe, więc używane przez nie produkty muszą być odpowiednio przetestowane i przebadane. Tylko tak można mieć pewność, że kosmetyki dziecięce nie spowodują zaczerwienień lub swędzących odczynów. Bardzo ważne jest, by kosmetyk nie miał dodatków barwników lub dodatków zapachowych. Małe dzieci wcale za nimi nie przepadają. Zapach może denerwować malucha i przeszkadzać mu w codziennych czynnościach higienicznych.

Delikatne konserwanty

Kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci nie powinny mieć też dodatków silnych konserwantów. Mogą one wywoływać uczulenia. Nie ma jednak potrzeby szukania kosmetyków całkowicie pozbawionych konserwantów. To właśnie dzięki nim produktu nie trzeba przechowywać w lodówce i może być zdatny do użytku przez długi czas. W przypadku kosmetyków bez konserwantów należy liczyć się z tym, że będą do wyrzucenia nawet w dwa tygodnie po otworzeniu opakowania. Często to za krótki czas, by zużyć kosmetyk w całości.

Lekka konsystencja

Większość kosmetyków dla dzieci ma lekką konsystencję. Dzięki temu ich aplikacja jest łatwiejsza i bardziej przyjemna dla malucha. Gęste produkty wymagają włożenia siły w ich rozsmarowanie po skórze. Noworodki i młodsze niemowlęta nie przepadają za tak intensywnym dotykiem i mogą czuć się niekomfortowo podczas wmasowywania zbyt gęstego masła do ciała. Lekka konsystencja to duża zaleta kosmetyków dla najmłodszych, dlatego te dedykowane maluszkom od pierwszego dnia życia najczęściej mają formułę płynu lub delikatnej emulsji.