Pielęgnacja okolic intymnych pod kontrolą

Dobór kosmetyków do pielęgnacji jest niezwykle istotną kwestią. Dobrej jakości produkty odżywiają skórę, zapobiegają podrażnieniom i nie narażają na powstawanie odczynów alergicznych. Higiena okolic intymnych jest szczególnie ważna. Odpowiedni kosmetyk może być środkiem prewencyjnym przeciwko infekcjom grzybiczym i bakteryjnym oraz niwelującym ich objawy. Jaki płyn lub żel wybrać dla siebie?

Dlaczego dobry płyn do higieny intymnej jest tak ważny?

O ile w przypadku doboru żelu pod prysznic lub mydła można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i kierować się głównie ulubionym zapachem kosmetyku (oczywiście, jeśli nie posiada się cery wrażliwej), zakup płynu do higieny intymnej nie jest już tak prosty. Okolice te są bardzo wrażliwe na silne działanie wszelkiego rodzaju olejków eterycznych i konserwantów, których niestety nie brakuje w większości produktów. Mycie tych części ciała mydłem może wywołać podrażnienie i pieczenie. Co więcej, nieodpowiednia higiena nierzadko doprowadza do zaburzenia równowagi w wewnętrznej mikroflorze pochwy. Może to prowadzić do nawracających infekcji, a nawet do odczuwania bólu podczas stosunku. Codzienna i właściwa pielęgnacja okolic intymnych może więc zapobiec poważniejszym schorzeniom.

Jakie cechy powinien posiadać żel do higieny intymnej?

Wśród głównych wyznaczników dobrej jakości płynu do higieny intymnej wyróżnia się m.in.:

– kwaśne pH (wskaźnik kwasowości niższy niż 7),

– obecność bakterii Lactobacillus  w składzie,

– formuła oparta na naturalnych składnikach.

żel do higieny intymnej

Jakich składników unikać w żelach do higieny intymnej?

Podczas wyboru płynu do mycia okolic intymnych czujność powinny wzbudzić substancje zapachowe w składzie – najlepiej, by produkt był bezzapachowy. Pozwala to ograniczyć do minimum powstawanie podrażnień i reakcji alergicznych. Zdecydowanie należy też unikać sztucznych barwników, konserwantów, mydła oraz SLS i SLES w liście składników preparatu. Uważne czytanie informacji umieszczonych na etykiecie pozwala uniknąć rozczarowań. Dobry żel do higieny intymnej można dostać w drogerii Cocolita.