Pielęgnacja skóry atopowej – po jakie kosmetyki sięgnąć?

Każdego roku przybywa osób, u których diagnozowane jest atopowe zapalenie skóry. To choroba dermatologiczna, która objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem, bolesnymi krostkami. Nie można jej wyleczyć, ale można skutecznie ograniczyć dolegliwości i poprawić wygląd skóry, przede wszystkim przez zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji.

Skóra atopowa – problematyczna i bardzo wrażliwa

Atopowe zapalenie skóry dotyka coraz więcej osób. Niektórzy lekarze mówią już o chorobie cywilizacyjnej – niemal powszechnej. AZS diagnozowane jest u 1/3 populacji krajów Zachodu. Jakie są jego typowe objawy? To zwykle bardzo wrażliwa, skłonna do podrażnień skóra, zaczerwienienie, czerwone krostki, wysypka. Sucha jest często szorstka, nieprzyjemna w dotyku, może swędzieć czy być bolesna. Objawy widoczne są zwłaszcza na twarzy, tułowiu, kolanach, łokciach.

Często nasilenie przykrych dolegliwości powoduje jakiś czynnik drażniący – np. kosmetyk, perfumy czy proszek do prania.

Jak dbać o skórę atopową?

Novaclear Atopis seria kosmetyków do skóry atopowej

Skóra osoby chorującej na AZS jest wyjątkowo wrażliwa. Wymaga specjalnego traktowania, obejmującego właściwą dietę, pielęgnację i często zmianę codziennych nawyków. Należy unikać wszelkich czynników drażniących, jak ekspozycja na słońce, długie przebywanie na mrozie, stosowanie intensywnie pachnących proszków czy płynów do tkanin. Często drażnią również niektóre ubrania, np. wełna czy materiały o szorstkiej, nieprzyjemnej fakturze.

Zadbać należy przede wszystkim o właściwą pielęgnację. Atopowa skóra wymaga delikatnego oczyszczania i intensywnego nawilżania. Niezbędny będzie krem do skóry atopowej i kosmetyki łagodzące stany zapalne.

Jakie kosmetyki przy atopowym zapaleniu skóry?

Kosmetyki do skóry atopowej muszą spełniać ściśle określone wymagania. Nie mogą zawierać uczulających barwników, niewskazane są intensywne substancje zapachowe. Kremy do skóry atopowej powinny zawierać łagodzące stan zapalny i odbudowujące płaszcz lipidowy emolienty, dzięki którym skóra jest w lepszej kondycji i sprawia wrażenie bardziej miękkiej.

Zmagając się z atopią, najlepiej szukać specjalnych kosmetyków do skóry atopowej – opracowanej z myślą o jej specyficznych potrzebach, przebadanych przez dermatologów.